Založ si blog

Ľudia nemajú rozumieť, ako sú ťahaní za nos

Európsky súdny dvor potvrdil, že zamestnanci EÚ nehovora anglicky, ale používajú umelý jazyk.  Dokonca aj Briti a Íri sú dezorientovaní. Pod názvom »Krátky zoznam nesprávne používaných  anglických termínov v publikáciách EÚ, « súdny dvor upozornil na zásadný problém: » v priebe-hu rokov si európske inštitúcie vyvinuli slovníček, ktorý sa líši od akejkoľvek uznávanej formy an-glického jazyka.«Jazyk vedúcich predstaviteľov EÚ obsahuje »slová, ktoré neexistujú, alebo pre rodeného hovoriaceho, mimo inštitúcií EÚ, sú relatívne neznáme a dokonca často nezodpovedajú norme pravopisu a gramatiky«.

Súdny dvor narátal 100 výrazov, ktoré by zamestnanci EÚ nesprávne požívali . Len zasvätené osoby rozumeli nesprávnemu použitiu.

Dilema rodielnych jazykov je jedným, ak nie základným problémom hyperglobalizačného sveta.  Väčšina ľudí vo svete ešte aj v 21. storočií, má do určitej miery výrazné ťažkosti správne sa vyja-drovať slovom aj písmom vo svojom materinskom jazyku. Rozmanitosť jazykov a dialektov nie je prežitkom minulosti, ale následkom rozmanitosti svetových kultúr. V severnom Taliansku je sku-pina jazykov, v ktorých sa hovorí furlansky – románsky jazyk, ktorý sa výrazne líši od talianskeho jazyka. Slovinci v južnom Rakúsku hovoria inou slovinčinou, než občania Slovinska. A Íri hovoria celkom inou angličtinou, ako Angličania. Iné etnické skupiny sú už dokonale trojrečové, ako južní Tirolčania – hovoria po taliansky, nemecky a svojim tirolským dialektom.  Turci v Nemecku majú plné ruky práce, aby sa naučili turečtinu a nemčinu.  Okrem toho museli by ste rozumieť Švábov alebo Sasov.  Dokonca aj dobre vzdelaní akademici celkom pekne kokcú, keď formulujú zmluvy v iných jazykoch, alebo musia sledovať rokovania v iných jazykoch. V medzinárodných zmluvách, je problém obzvlášť dôrazný.  Pretože nikto nemôže zladiť preklady naozaj tak puntičkársky, aby navrátili ducha dohody v niekoľkých odlišných jazykoch. Dohody a zmluvy potrebujú viac než len pár nesúvislých viet. Len keď zmluvné strany rozumejú litere a duši zákona, budú sa toho aj držať!

Jazyk jednako, ktorým operujú alchymisti falošných peňazí,  je čisto umelý jazyk, vedome sa prispôsobí kompelxnosti systému. Ľudia nemajú rozumieť, ako sú ťahaní za nos. Kto chce už vedieť, čo sú to za exotické výrazy ako »Collateralized Debt Obligations«, »Asset Backed Securities« alebo, čo sa skrýva za »Credit Default Swaps«?

Pre obyčajného občana je to všetko nepriehľadné. Ale kto kapituluje pred zdanlivo racionálnou komplexnosťou, už sa nemusí vedieť vyjadrovať byrokratickým huhňaním, je povoľným poddaným.  Čím menej ľudí chápe zákony, tým ľahšie je pre úrady si vynucovať dodržiavanie zákonov.  Tu utópia sa stane ideológiou, ktorých konečným dôsledkom je totalitný systém.

 

 

 

Ako to bolo s lekárňou u Salvátora a čo stále smrdí v štáte bratislavkom?

29.06.2019

Bola by našou pýchou. Staršia a hodnotnejšia lekáreň, ako bratislavská Lekáreň u Salvátora, sa na našom území neza-chovala, a ani v iných na pamiatky bohatších európskych krajinách. Táto viac »

Búrkový mrak

29.06.2018

Keď Euroštáty vymenovali za kontrolóra bánk ECB, zriadenú divokou sieťou centrálych bánk sveta, začala pumpovať trhy darovanými peniazmi. A táto banka má preverovať bezúhonnosť bánk. viac »

Finanční sprostredkovatelia a novelizovaný právny predpis, ktorým sa ich činnosť bude riadiť od 23. februára 2018.

08.12.2017

Zákon z 11. októbra 2017, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 186/2009 Z. z. o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších viac »

Pevnosť, Brégançon,

Macron chce byť vplyvný líder. Odomkol pevnosť silnému Putinovi

19.08.2019 22:27

Šéf Kremľa sa dostal tam, kam francúzski prezidenti pozývajú štátnikov zo zahraničia len výnimočne.

Ábel Ravasz

Stratifikáciu podporiť chceme, považujeme ju za dôležitú, povedal Ábel Ravasz

19.08.2019 21:22

Na forme podľa neho strane veľmi nezáleží, dôležité je aby bol návrh kvalitný.

Béla Bugár,

Most-Híd a SMK chcú uzatvoriť rokovania o možnej koalícii do konca augusta

19.08.2019 20:53

Jednou z problémových tém je tiež podiel ľudí na potenciálnej kandidátke.

USA / Donald Trump /

USA otestovali raketu stredného doletu

19.08.2019 19:39

Spojené štáty od INF oficiálne odstúpili 2. augusta.