Založ si blog

Fakty priniesli jasnosť a vytriezvenie

Angela Merkelová obvinila Európanov z toho, že »žili nad svoje pomery«.Dánsky kráľ Vilém povedal svojmu ľudu, že tukom namastené roky pominuli: »Už dlho oslabujú našu ekonomiku. Finančnou krízou sa zostrili naše spoločenské problémy. Súčasť našej prosperity je financovaná dlhmi. Nadišiel (…) čas, aby si občania, podnikatelia a banky, dali svoje rozpočty do poriadku.«

Európski občania hovoria o strate suverenity, o kontrole, vykorisťovaní, nájazdoch, o plienení, o dočasnej práci, o druhom zamestnaní, o nezamestnanosti. Akademici, samostatne zárobkovo činné osoby, slobodné povolania – si začínajú robiť starosti a obávajú sa pádu do chudoby.

Na náš prah si sadá dlhová kríza, oceán bezcenného papiera. Mnohí musia sledovať, ako sa roztápajú ich úspory. Aby vystačili, potrebujú dve zamestnania. Aj keď oficiálne čísla inflácie sú nízke, občania prerátavajú a povedia: „Za dve známky sme zaplatili jedno euro. Nemuselo by byť potom všetko o polovicu lacnejšie?“

Štáty, centrálne banky a banky idú spolu proti občanom. Sú rozhodnuté, získať peniaze všetkými priestupkami nasledujúcich generácií, a tých, ktorí si šetrili. Šklbú telom vlastných občanov, aby niesli bremeno dlhov, ktoré po celé desaťročia rástli. Zárukou štátnych dlhov sú sporiteľne a majetky občanov. S nízkymi úrodami oddlžujú štáty, zatiaľ čo sporitelia strácajú svoje úspory. Banky sa zachraňujú daňovými prostriedkami. Dane sa zvyšujú. Sociálne dávky sa krátia.

Demokracia narušená zospodu. Investori sú tlačení svojimi investíciami, zatiaľ čo vládnuci žonglujú s peniazmi daňových poplatníkov. Dvojnásobne oklamaní občania sa búria.

Vynútiť návrat k právu a poriadku, je pre občanov rozhodujúcim významom. Musia mať prístup ku všetkým zdrojom, ktoré sú im k dispozícii v rámci právneho štátu: radikálna demokratická angažovanosť, civilné oponovanie, intenzívna podpora pravých poradcov, finančná solidarita zo skupín odporu. Odmietnutie spotreby, dostať sa z dlhov a peňažného systému, burzových obchodov, bankových behov, protesty v uliciach, využitie internetu ako komunikačného média, vybudovanie high-tech odborných znalostí prostredníctvom spolupráce s vývojármi softvéru, akcie prepojených účastníkov – všetko v jednom a obzvlášť masívne, neoblomne zlostná a odvážna nenásilná revolúcia. Plienenie sa môže stopnúť len takto.

Jedno percento ľudí sveta má viac bohatstva ako 110 biliónov dolárov. To je 65krát viac, ako ono bohatstvo chudobnejšej polovice svetovej populácie. Chudobnejšia polovica svetovej populácie má toľko dokopy, ako 85 najbohatších sveta. Sedem z desiatich ľudí žije v krajinách, v ktorých nerovnováha pomáha bohatým.

Na konci roka 2012 nahlasuje štátny spolkový úrad, že v Nemecku poberá dávku sociálne podpory 4465 000 osôb vo veku nad 65 rokov. Pre mnohých nie je viac možné, aby na konci života žili z dôchodku alebo úspor.

Taktiež ľudia, ktorí pretrvávajú dlhšie v pracovnom pomere, majú trpké skúsenosti so sociálnym úradom. Základné zabezpečenie v starobe plne využívajú predovšetkým ženy. Musia zaplatiť zato, že vo svojom živote zniesli dvojnásobné zaťaženie z materstva a povolania. Keďže nepracovali neprerušovane alebo na čiastočný úväzok, ale ešte sa starali o deti, na konci svojho života sú tu s holými rukami.

Takýto vývoj viedol do pozoruhodného trendu. Do kriminality sa zosúva vždy viac dôchodcov. Aká je situácia kritická, dokazuje rozsudok Spolkového súdneho dvora z januára 2013. V ňom sa potvrdila zodpovednosť detí postarať sa o svojich rodičov v starobe v rámci takzvanej rodičovskej starostlivosti – aj v prípade rozvrátených rodín. Týmto rozhodnutím sa ekonomická konečná zodpovednosť štátu preniesla na budúce generácie.

Skutočnosť, že sa niekto nedokáže uživiť zo svojho dôchodku, pretože štátne pokladnice sú prázdne, je varovaním pre spoločnosť.

Skúsenosti s chudobou, ktoré pretrvávajú minimálne jednu tretinu detstva, majú silný negatívny vplyv na deti.

UNICEF definuje chudobu v bohatých krajinách pomocou 14 rôznych kritérií. Viac ako dve z týchto kritérií považuje dieťa za chorobné. Medzi ponukami, ktoré by mali byť dané dieťaťu k dispozícii, patrí priestor pre školské práce, možnosti voľného času pre slobodné aktivity, ako je športový klub, pripojenie na internet, rovnako ako aspoň jedno teplé jedlo denne.

V zvlášť postihnutých európskych krajinách sa veľa rodičov odlučuje z materiálnych dôvodov od svojich detí.

Jedna štúdia financovaného programu »Daphne« prišla k záveru »že primárnymi faktormi«, ktoré prispievajú k tomu, že deti opúšťajú vlastní rodičia sú »podmienky bežného života, ako napríklad chudoba, nezamestnanosť rodičov, obmedzené alebo žiadne príjmy, ako aj množstvo materiálnych príčin a zlé životné podmienky«7

V posledných dvoch rokoch stúpla aj samotná adopcia o 20%. Výdavky na jediné dieťa sú v Európe v priemere od 20 do 30 percent domáceho rozpočtu rodiny, mnohí to sotva udržia.

Neustále stúpa množstvo mladých ľudí uchádzajúc sa o pracovné miesta. V skutočnosti sa však tento počet len výnimočne zvýrazňuje. Štatistiky preukazujú množstvo tých mladých, ktorí sa naozaj prihlásia na úradoch práce ako nezamestnaní. Úplne neznámy je počet tých mladých, ktorí do svojich 30 rokov, alebo nad tento vek, žije u svojich rodičov počas hľadania si práce, alebo počas štúdia, vykonávania praxe, alebo získania práce.

Skutočnosť, že nezamestnanosť mladých predstavuje iba jednu časť veľkého problému, vedie k politickej otázke: „Prečo by zástupcovia verejnosti obmedzili nastávajúci čas, energiu a verejné prostriedky, aby ich cielene venovali  nezamestnaných mladým ľuďom a nie všetkým nezamestnaným?“

Zastaví týmto nezamestnanosť mladých ľudí väčšiu stratu pre celú spoločnosť ako jedna slobodná matka, či starší zamestnaní, ktorí  sa možno sami starajú o celú rodinu? Strata pridanej hodnoty, ktorú tínedžer vyprodukuje, je pravdepodobne oveľa nižšia.

Podobne vytriezvejúce sú aktuálne údaje o bezdomovcoch. Bezdomovectvo rastie v priemere o 7 percent. Zvlášť vo veľkom množstve sú postihnuté rodiny. U takmer tretiny dospelých bezdomovcov sú potvrdené ťažké psychické ochorenia.

Špirála rotuje ďalej smerom dole. Ako to môže ísť ďalej? Kam smeruje tento vývoj, ako sa udrží ďalej?

 

Regulérna lúpežná výprava

07.07.2017

Medzery v zákonoch sú prvými známkami korózie bezhraničných dlhov vybudovaného sýtemu. Peniazmi je len zlato, všetko ostané sú úvery, zlato je skratkou pre peniaze. To znamená, ak by sme viac »

Vždy poučná história

01.07.2017

Po smrti kráľa Slnka Ľudovíta XIV. vládol regent Filip Orléansky, ktorý sa ešte v rannom detstve ujal vlády, ako kráľ Ľudovít XV.. Dostal niekoľko finančných poradcov. Takto prišiel do viac »

Právo a zákon – áno, ale v ktorom jazyku?

23.06.2017

Aby sa vybudoval primeraný systém, občania musia rozumieť zákonom. Až potom môžu zákony dodržiavať a kontrolovať vlády. Príchod internetu sa postaral o množstvo eufórie, a tiež o sklamanie viac »

Veterná smršť

Veterná smršť na východnom Slovensku strhávala strechy

21.07.2017 22:08

Mimoriadnu situáciu vyhlásil starosta obce Gribov (okres Stropkov) v súvislosti so smršťou, ktorá v obci napáchala škody na obecnom i súkromnom majetku.

vladimir putin, putin

Putin: Som obyčajný človek, ktorý rád číta a počúva Mozarta

21.07.2017 21:48

Putin je obyčajný človek, ktorý žije normálny život. Sám seba tak charakterizoval v debate s mladými Rusmi, aj keď pripustil, že má trochu iné povolanie ako ostatné.

turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Erdoganov odkaz svetu: Nie ste dosť silní na to, aby sme sa vás báli

21.07.2017 21:10

Erdogan v piatok ostro zaútočil na nemeckú vládu, ktorej viacerí členovia kritizovali zatknutie nemeckého ľudskoprávneho aktivistu Tureckom.

poľsko, protest, demonštrácia,

Valec drví poľské súdy

21.07.2017 20:00

Fabrika na zákony, ktorá podľa Bruselu čoraz viac vzďaľuje Varšavu od európskych zásad demokracie a právneho štátu, pracuje ďalej na plné obrátky.

Beáta Cajchanová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 27623x
Priemerná čítanosť článkov: 1151x

Autor blogu

Kategórie